DIY

Ponieważ system podlewaj.pl od początku był projektowany jako zestaw do samodzielnego montażu, pozwalający na dostosowanie go do własnych potrzeb i dalszą rozbudowę, rozpoczynamy cykl artykułów które poprowadzą Was krok po kroku przez proces budowania własnego sterownika. Sami zobaczycie, że nie jest to specjalnie trudne ani skomplikowane!

Zaczynamy!

Przede wszystkim zastanawiacie się pewnie – czy macie wystarczające umiejętności, żeby poradzić sobie z zadaniem? Nie będę Was oszukiwać – dryg do majsterkowania jest konieczny – chociaż tam, gdzie to możliwe, skorzystamy z gotowych modułów (więc umiejętność lutowania układów będzie opcjonalna).

Narzędzia

Multimetr

Ponieważ sterowanie opiera się o załączanie i wyłączanie elektrozaworów sterowanych elektrycznie, szukanie przyczyn problemów będzie wymagało od nas wykorzystania miernika elektrycznego (multimetru). Jest to niedrogie i powszechnie dostępne urządzenie, można je kupić w cenie już od kilkunastu złotych, chociaż warto wydać choćby 50 zł na podstawowy, ale już całkiem sensowny miernik UT33.

Śrubokręty

Te na pewno większość z nas ma w domu – warto się upewnić, że są one w niewielkim rozmiarze. Na pewno pomoże zestaw wkrętaków zegarmistrzowskich. Będą konieczne do przykręcenia złącz śrubowych w modułach. Ich koszt jest symboliczny – od kilku złotych za komplet. W takiej cenie nie spodziewajcie się wysokiej jakości, ale dla naszych potrzeb w zupełności wystarczą.
Źródło: Flickr/oomlout na licencji CC BY 2.0

Pistolet na klej na gorąco

Ten przydatny gadżet zdecydowanie ułatwia mocowanie gotowych modułów w wybranej przez nas obudowie.

Wiertarka lub wiertarko-wkrętarka oraz wiertła

Będzie konieczna, żeby w wybranej obudowie stworzyć otwory przez które wyprowadzimy przewody sterujące naszymi elektrozaworami. Jaka będzie konieczna i jakie wiertła się przydadzą? Nie mam tu niestety jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy tutaj od Waszych potrzeb. Do roli obudowy można wykorzystać gotową plastikową skrzynkę (wówczas konieczne będą wiertła do metalu – dobrze wierci się nimi także w plastiku) lub dostosować skrzynkę drewnianą (do niej natomiast przydadzą się dedykowane wiertła do drewna). Jeśli zdecydujecie się zamocować skrzynkę na ścianie – przyda się także wiertło do betonu lub drewna, zależnie od jej materiału.

Kabel HDMI, telewizor lub ekran z wejściem HDMI, klawiatura i mysz na USB

Może się okazać, że mikrokomputer Raspberry Pi o który oparty jest sterownik, nie będzie chciał połączyć się z internetem, przez co dostęp do niego z poziomu innego komputera lub telefonu będzie niemożliwe. Wówczas konieczne będzie podłączenie do niego ekranu, podłączenie klawiatury i myszy – w celu np. wyboru innej sieci bezprzewodowej lub konfiguracji sieci. Klawiaturę i mysz na USB można kupić już od kilkunastu złotych, ale jest duża szansa, że posiadając w domu komputer stacjonarny będziecie dysponować właściwymi sprzętami. Podobnie telewizor – większość sprzętów produkowanych od ostatnich 15 lat posiada w standardzie takie gniazdo.

I to tyle! Zapraszam do śledzenia kolejnych artykułów z serii, w których rozpoczniemy naszą przygodę z systemem podlewaj.pl 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This field is required.

This field is required.

piętnaście + 7 =