DIY Podlewanie ogrodu

Chociaż temat podłączania jest bardzo prosty, dla wielu osób na początku może wydawać się skomplikowany. Do sterowania wykorzystamy prezentowaną już wcześniej listwę (moduł) przekaźników. Jest to nic innego jak zestaw kilku (w tym wypadku 8) przekaźników, z dodaną elektroniką ułatwiającą sterowanie nimi przy pomocy mikrokomputera. Na szczęście do zrozumienia działania nie jest potrzebna żadna tajemna wiedza.

Zacznijmy od tego – jak działa przekaźnik elektryczny? W zasadzie, jest to nic innego jak włącznik – taki sam jakim włączamy światło – z tą różnicą, że jego zadziałanie powoduje przepływ prądu elektrycznego przez cewkę.

Obwód sterujący (zasilający cewkę) oraz obwód sterowany (który zostaje przełączony kiedy przez cewkę płynie prąd) są od siebie niezależne, dzięki czemu niskim napięciem z naszego sterownika (5V) jesteśmy w stanie przełączyć obwód 24V lub nawet 230V, bez ryzyka spalenia naszego cennego mikrokomputera.

Na module przekaźników producent najczęściej umieszcza symboliczny schemat który wskazuje które z 3 otworów przypadających na pojedynczy przekaźnik są przełączane w momencie aktywacji przekaźnika. Dobrze widać to na zbliżeniu poniżej.

Symbole wskazujące na to która para styków zostanie zwarta ze sobą przy załączeniu przekaźnika

Jak widać, mamy tu dwa przekaźniki – są też widoczne dwa identyczne rysunki. Stan na rysunku wskazuje przekaźnik który nie jest zasilany. Oznacza to, że zwarte ze sobą będą w tej chwili złącza: lewe i środkowe. Tę parę oznaczamy jako NC (normally closed – normalnie zwarte; normalnie, czyli – bez dodatkowego prądu).

Kiedy zasilimy przekaźnik, środkowy pin „zmieni położenie” i będzie zwierać złącza: środkowe oraz prawe. Tę parę oznaczamy jako NO (normally open – normalnie rozwarte)

Tak więc jeśli chcemy, aby włączony przekaźnik włączał nasze urządzenie do prądu, musimy poprowadzić przewód w taki sposób, żeby trafiał w parę NO: między środkowe a prawe złącze danego przekaźnika.

Zatem do dzieła! Przykład oprę o typowe elektrozawory z cewką zasilaną napięciem 24V AC.

Schemat podłączenia elektrozaworów do listwy przekaźnikowej sterownika

Uwaga – na rysunku nie pokazuję połączenia między minikomputerem Raspberry Pi a listwą przekaźnikową – jak należy to zrobić przedstawiłem we wpisie numer 3 – DIY – Sterownik nawadniania – część 3

Chociaż na rysunku zdaje się panować chaos, sposób działania jest bardzo prosty. Zacznijmy od początku – czyli od transformatora. Prąd z gniazdka ściennego zostanie w transformatorze zmieniony na właściwe napięcie (24V AC) a następnie, poprzez bezpiecznik (kilka słów o nim napiszę pod koniec artykułu) trafia do kostki elektrycznej. Kostki tego typu zwierają ze sobą wszystkie podłączone przewody, są też wygodne ponieważ sprężynowy zatrzask pozwala wyciągać i wkładać przewody w razie potrzeby dokonania zmian – bez konieczności lutowania.

Dalej z kostki prąd trafia do jednego z elektrozaworów a następnie wraca do prawego złącza przekaźnika odpowiedzialnego za ten konkretny elektrozawór – a więc na styk NO.

Drugi przewód z tego styku trafia do drugiej kostki elektrycznej która grupuje wszystkie środkowe piny przekaźników i prowadzi je do drugiego przewodu z naszego transformatora.

Prąd nie płynie – ponieważ obwód każdego z elektrozaworów jest rozwarty przez przekaźnik. Co jednak stanie się, jeśli włączymy któryś z przekaźników? Zgadza się – obwód się zamknie i popłynie tamtędy prąd. Przepływ prądu zasili też elektrozaworów który otworzy się i przepuści wodę do danej strefy.

Wyłączenie zasilania przekaźnika ponownie przerwie obwód, co spowoduje przerwanie obwodu na cewce elektrozaworu i w rezultacie zamknie przepływ wody.

To już wszystko 🙂 Mam nadzieję, że udało mi się w prosty sposób opisać działanie modułu przekaźników i tego w jaki sposób podłączyć je do naszej instalacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This field is required.

This field is required.

13 + 7 =