Pielęgnacja ogrodu

Kiedy dni stają się dłuższe, z ziemi wychodzą pierwsze kwiaty, a cała przyroda budzi się do życia, wiemy, że nadchodzi wiosna. Ze względu na dużą wilgotność gleby i powietrza trawnik nie wymaga podlewania – nie mniej jednak przełom marca i kwietnia to czas na rozpoczęcie pierwszych prac pielęgnacyjnych.

Przede wszystkim warto zagrabić trawnik, aby usunąć liście lub inne śmieci. Rozrzucamy także kretowiska.

Jeśli zima była mroźna, zamarzająca w podłożu woda mogła spowodować rozmiękczenie gleby. Wałowanie przywróci glebie właściwą gęstość.

Możemy też poprawić krawędzie trawnika, docinając go łopatą w kształcie półksiężyca. Ten prosty zabieg sprawi, że całość będzie wyglądała bardzo estetycznie.

Gdy trawa zacznie już rosnąć, a temperatury w nocy utrzymują się na poziomie około +5 stopni dochodząc w dzień do +15, możemy wykonać też pierwsze koszenie. Kosiarkę musimy ustawić wysoko – chodzi o delikatne wyrównanie wysokości i ścięcie samych wierzchołków źdźbeł.

Kwiecień to także dobry moment na przeprowadzenie aeracji i wertykulacji trawnika. Jeśli trawy w jakimś miejscu brakuje, należy uzupełnić braki przez dosiew mieszanki regenerującej. Jeśli oprócz pożądanych przez nas gatunków trawy pojawiły się chwasty, również zaczynamy z nimi walczyć. Musimy usunąć je mechanicznie lub przy pomocy środka biobójczego – tu należy trzymać się instrukcji producenta danego herbicydu.

Wiosenne kwiaty cebulowe, takie jak krokusy, narcyzy, hiacynty czy tulipany ścinamy dopiero po ich zżółknięciu. Jeżeli na trawniku rosną rośliny cebulowe z koszeniem należy poczekać, aż rośliny przekwitną – dlatego najlepiej na samym trawniku sadzić tylko krokusy (mają najszybszy okres kwitnienia).

Rozpoczynając pierwsze prace na trawniku korzystajmy z ładnej pogody i słońca. Musimy być jednak przygotowani na powrót zimy – opady śniegu w kwietniu czy na początku maja nie są niczym niezwykłym, wciąż mogą też pojawić się przymrozki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *